The winners of the reading fairs access the regional meeting | New

Wyoming County Schools hosted their annual Reading Fair on Oct. 19 at Oceana Middle School with projects representing schools across the county.

The participating students had already won, in their school divisions, in their respective schools in order to qualify for the county contest.

Nineteen of nearly 70 projects advanced to the regional literature fair at Glenville State College in November, taking first place at the county level.

As part of the competition, students choose a book, then create a visual display, along with a written outline of the book, as well as prepare an oral presentation for the judges.

The Reading Fair is designed to promote the importance and enjoyment of reading, encouraging students to delve deeper into the story and characters, while enriching their imaginations.

County winners included the following:

Fiction CP – fantasy / fairy tale:

Caden Lusk, Berlin McKinney Elementary School, “The Story of Ferdinand”, first place.

Myles Bailey, Mullens Elementary School, “Clifford, The Big Red Dog”, second place.

Ben Bailey, Pineville Elementary School, “Dragons Like Tacos”, third place.

CP fiction – realistic fiction:

Jaycee Bennett, Mullens Elementary School, “Smile With Simon”, first place.

Parker Morgan, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Football With Dad”, second place.

Lillee Blankenship, Road Branch Elementary and Middle School, “Miss Nelson Is Missing”, third place.

CP fiction – adventure / mystery:

Alayna Lyons, Berlin McKinney Elementary School, “Peppa Pig Ballet Lesson”, first place.

Aria Toler, Glen Fork Elementary and Middle School, “Moana”, second place.

Breanna Wilfong, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Ready To Race”, third place.

CP fiction – science fiction:

Colin Lyons, Pineville Elementary School, “Boy + Bot”, first place.

first and second year non-fictional works – informative:

Brinn Steffey, Berlin McKinney Elementary School, “Shark Attack”, first place.

Carson Lester, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “My First Book Of Planets”, second place.

Gideon Ford, Glen Fork Elementary and Middle School, “Funnel Web Spiders”, third place.

Third Grade Fiction – Fantasy / Fairy Tale:

McKenzie Henry, Oceana Middle School, “The Lion, the Witch, and the Wardrobe”, first place.

Natalie Sizemore, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “Sideways Stories From Wayside High”, second place.

Charleigh Cox, Baileysville Elementary and Middle School, “The Adventures Of Captain Underpants”, third place.

CM1 fiction – adventure / mystery:

Isabella Hatfield, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Nancy Clancy, Super Sleuth”, first place.

Keith Reiger, Berlin McKinney Elementary School, “Disaster Stories – Blizzard Night”, second place.

Kinley Paynter, Road Branch Elementary and Middle School, “101 Dalmatians”, third place.

Fiction CM2 – science fiction:

Kira Walls, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Magic Treehouse: Tonight On The Titanic”, first place.

Nathan Laxton, Pineville Elementary School, “The Alien Next Door”, second place.

CM1 Fiction – Realistic Fiction:

Peyton Addair, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Sweet Buttercup”, first place.

Ayriannah Stewart, Glen Fork Elementary and Middle School, “A Coat Of Many Colors”, second place.

Ella Hylton, Pineville Elementary School, “Ella Diaries: Ballet Backflip”, third place.

CM1 Fiction – Historical Fiction:

Skylar Morgan, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Henry’s Freedom Box”, first place.

Easton Griffith, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “Where The Red Fern Grows”, second place.

Ethan Ashley, Pineville Elementary School, “I Survived 9/11”, third place.

Grade 3 non-fiction – biography / autobiography:

Gena Lester, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Soul Surfer: The True Story Of Faith”, first place.

Brylee Fullmer, Berlin McKinney Elementary School, “Amelia Lost: The Life And Disappearance Of Amelia Earhart”, second place.

Raegan Finney, Mullens Elementary School, “Soul Surfer: The True Story Of Faith”, third place.

• Non-fiction 3rd fifth – informative:

Kenadee Day, Baileysville Elementary and Middle School, “All About Horses”, first place.

Jayna Hatfield, Pineville Elementary School, “Dogs”, second place.

Avery Stewart, Glen Fork Elementary and Middle School, “Sharks”, third place.

• Sixth grade fiction – fantasy / fairy tale:

Emily Lyons, Pineville Middle School, “New Moon”, first place.

Chloe Walls, Baileysville Elementary and Middle School, “Charlie And The Chocolate Factory”, second place.

• Sixth-eighth fiction – realistic fiction:

Miranda Stewart, Glen Fork Elementary and Middle School, “The Outsiders”, first place.

Lilly McCoy, Oceana Middle School, “Sisters”, second place.

Anna Gianato, Pineville Middle School, “Fish In A Tree”, third place.

• Sixth grade fiction – adventure / mystery:

Conner Stewart, Oceana Middle School, “The Car”, first place.

Payton Kennedy, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Bunny Calls 5 Nights At Freddy’s Faz Bear Frights”, second place.

Kyra Shrewsbury, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “PAX”, third place.

• Sixth-eighth fiction – science fiction:

Brielle Lyons, Road Branch Elementary and Middle School, “Divergent”, first place.

Madelyn Lyons, Pineville Middle School, “Le Petit Prince”, second place.

Evelyn McKinney, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “The Hunger Games”, third place.

• Non-fictional documentaries – biography / autobiography:

Ethan Kenneda, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Who Was Blackbeard”, first place.

Braedyn Day, Baileysville Elementary and Middle School, “Stealing Home: The Jackie Robinson Story”, second place.

Paisley Thomas, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “I Am Malala”, third place.

• Non-fiction Sixth eighth – informative:

Carlee Lane, Pineville Middle School, “The Rescuer”, first place.

Jasper Riffe, Road Branch Elementary and Middle School, “Duck Hunting for the Kids”, Second Place.

• Grades 9-12 Fiction – Fantasy / Fairy Tale:

Kelsey Varela, Westside High School, “Harry Potter and the Half-Blood Prince”, first place.

• The true story of faith ”, first place.

Brylee Fullmer, Berlin McKinney Elementary School, “Amelia Lost: The Life And Disappearance Of Amelia Earhart”, second place.

Raegan Finney, Mullens Elementary School, “Soul Surfer: The True Story Of Faith”, third place.

• Non-fiction 3rd fifth – informative:

Kenadee Day, Baileysville Elementary and Middle School, “All About Horses”, first place.

Jayna Hatfield, Pineville Elementary School, “Dogs”, second place.

Avery Stewart, Glen Fork Elementary and Middle School, “Sharks”, third place.

• Sixth grade fiction – fantasy / fairy tale:

Emily Lyons, Pineville Middle School, “New Moon”, first place.

Chloe Walls, Baileysville Elementary and Middle School, “Charlie And The Chocolate Factory”, second place.

• Sixth-eighth fiction – realistic fiction:

Miranda Stewart, Glen Fork Elementary and Middle School, “The Outsiders”, first place.

Lilly McCoy, Oceana Middle School, “Sisters”, second place.

Anna Gianato, Pineville Middle School, “Fish In A Tree”, third place.

• Sixth grade fiction – adventure / mystery:

Conner Stewart, Oceana Middle School, “The Car”, first place.

Payton Kennedy, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Bunny Calls 5 Nights At Freddy’s Faz Bear Frights”, second place.

Kyra Shrewsbury, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “PAX”, third place.

• Sixth-eighth fiction – science fiction:

Brielle Lyons, Road Branch Elementary and Middle School, “Divergent”, first place.

Madelyn Lyons, Pineville Middle School, “Le Petit Prince”, second place.

Evelyn McKinney, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “The Hunger Games”, third place.

• Non-fictional documentaries – biography / autobiography:

Ethan Kenneda, Huff Consolidated Elementary and Middle School, “Who Was Blackbeard”, first place.

Braedyn Day, Baileysville Elementary and Middle School, “Stealing Home: The Jackie Robinson Story”, second place.

Paisley Thomas, Herndon Consolidated Elementary and Middle School, “I Am Malala”, third place.

• Non-fiction Sixth eighth – informative:

Carlee Lane, Pineville Middle School, “The Rescuer”, first place.

Jasper Riffe, Road Branch Elementary and Middle School, “Duck Hunting for the Kids”, Second Place.

• Grades 9-12 Fiction – Fantasy / Fairy Tale:

Kelsey Varela, Westside High School, “Harry Potter and the Half-Blood Prince”, first place.


Source link

Comments are closed.